Henk Geene (79) psycholoog en voormalig directeur van zorginstellingen is de bedenker van de Voorzorgcirkels. Hij schreef er een boek over: Voorzorgcirkels als antwoord op de vergrijzing. Het idee is: netwerken van 10-15 ouderen in een buurt, die met elkaar hebben afgesproken dat ze voor elkaar klaar staan indien nodig.
Henk Geene vertelt in een artikel in de Volkskrant van 7 januari jl.: ‘er komen steeds meer ouderen, die ook nog eens steeds ouder worden. Dat is een zegen: het is tenslotte fijn om lang te mogen leven! Maar het vormt ook een uitdaging voor de samenleving. Gelukkig beseffen velen dit al en schieten deze burgerinitiatieven als paddenstoelen uit de grond.
Er zijn inmiddels al tientallen voorzorgcirkels opgezet, zo’n 60 in de Noord-Brabantse gemeente Land van Cuijk, maar ook o.a. in Deventer, Eindhoven, Hilvarenbeek, Helmond en in Almere.’
Volgens Geene zijn zulke netwerken nodig nu ouderen langer thuis wonen en de geboden steun van de professionele zorg en de mantelzorgers niet altijd toereikend is. En hij is van mening dat 75 plussers te laat nadenken over het ouder worden. Een voorzorgcirkel kan mede helpen om een antwoord te geven op de vergrijzing, het personeelstekort in de zorg, de overbelasting van mantelzorgers en de afbouw van de verzorgingstehuizen.
Je moet hierbij denken aan: voor elkaar koken of boodschappen doen, of een klusje uitvoeren in huis. Of gewoon eens bij elkaar langs gaan voor een praatje, of iets leuks met elkaar doen. En het is gewoon verstandig om een goed netwerk op te bouwen als je zelf nog redelijk fit bent.
Een idee om iets dergelijks ook in Hoorn te gaan organiseren?
Laat een reactie achter bij de redactie van de INFO: info@ouderenraadhoorn.nl
(Voorzorgcirkels als antwoord op de vergrijzing € 21,80)